Postanawiasz zacząć swoją przygodę z zakładami sportowymi, otwierasz stronę wybranego bukmachera i uderza Cie gąszcz cyfr w tabelach, dziwne skróty – nic nie rozumiesz. To tylko pozór, w rzeczywistości okazuje się to dobrze skonstruowane i bardzo logiczne. Dziś poznasz najpopularniejsze rodzaje zakładów sportowych, zrozumiesz co się kryję za słowem handicap, jak czytać zakłady 1X2, co to BTTS i wiele innych.

Zakłady bukmacherskie – 1X2 i 12

Mimo, że brzmi to dość specjalistycznie – jest to najzwyklejszy zakład na wynik spotkania. Najczęściej zakład dwudrogowy (inaczej „zakład bez remisu”) tyczy się sportów, które nie zakładają remisu w swojej konstrukcji (np. tenis), wówczas typ 1 oznacza wygraną pierwszego wymienionego zawodnika, a typ 2 oznacza wygraną jego oponenta.

Z zakładami dwudrogowymi można się spotkać też w przypadku sportów uwzględniających remis i oznacza to tyle, że w przypadku niewyłonienia zwycięzcy następuje zwrot środków (np. stawiasz 100zł w zakładzie dwudrogowym na typ 1, mecz kończy się remisem 1:1 – zakład staje się niemożliwy do rozliczenia, nic nie wygrywasz, nic nie przegrywasz – 100zł wraca do Ciebie).

Przed rozpoczęciem typowania z pewnością warto poznać legalne firmy bukmacherskie i sprawdzić jakie firmy oferują legalne zakłady bukmacherskie w Polsce i jaka jest pełna lista firm działających na rynku online.

Nie masz konta w Fortunie? Konto możesz założyć na eFortuna.pl

W przypadku zakładów trzydrogowych uwzględniany jest remis i jest to chyba najczęstszy zakład z jakim się spotkasz, a wygląda to tak:

  • typ 1 oznacza wygraną pierwszego zawodnika/zespołu
  • typ X oznacza remis
  • typ 2 oznacza wygraną drugiego zawodnika/zespołu

Zakłady sportowe – podwójne 1X/12/X2

Są to typy podobne to zakładów trzydrogowych, bo opierają się o identyczne nazewnictwo, wykorzystujemy 1/X/2. Często o tych zakładach mówi się „wynik z podpórką”, bo uwzględnia dwa możliwe zakończenia dla każdego typu.

  • 1X to wygrana pierwszego zespołu lub remis
  • 12 to wygrana któregoś zespołu (nieważne, którego), brak remisu
  • X2 to wygrana drugiego zespołu lub remis

Under/Over (poniżej/powyżej)

Jest to zakład dotyczący przewidzenia konkretnej ilości zdarzeń na meczu, najczęściej spotykane to ilość goli, ilość punktów. Można się jednak spotkać również z zakładami „under/over” na takie zakłady:

  • ilość kartek w meczu
  • ilość rzutów rożnych
  • ilość faulów
  • ilość zmian zawodników

i pewnie wiele innych, bukmacherzy ciągle coś wymyślają.

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku tego rodzaju zakładów stosuję się połówki jednostek (np. ilość goli, powyżej/poniżej 1.5). Jest to tylko ułatwienie zapisu, ponieważ mniej niż 1.5 to 1, a więcej niż 1.5 to 2. Ma to na celu niewprowadzenie w błąd gracza.

Nie masz konta w Totolotku? Konto możesz założyć na www.totolotek.pl

Handicap

Chyba najbardziej niezrozumiały zakład przez początkujących graczy. Według translatora Google handicap oznacza upośledzenie i brzmi to trochę dziwnie, ale da się przypisać to tłumaczenie do charakteru zakładu. Ten rodzaj typu pozwala bukmacherom na wyrównanie szans zawodników, jeżeli przykładowo Gracz 1 jest dużo lepszy od Gracza 2 prawdopodobieństwo triumfu pierwszego z nich jest niemalże stuprocentowe, wówczas zakład 1/X/2 zaczyna być nieciekawy, bo kursy są bardzo niskie na faworyta. Ale jeżeli damy Graczowi 2 wirtualną przewagę na starcie to wówczas szanse są bardziej wyrównane – przykład:

Handicap +/-1.5 gola

Załóżmy, że gra FC Barcelona z Lechem Poznań – można w ciemno stawiać na Barce bez analizy, ale kurs będzie niski, więc bukmacher zaoferował handicap +/-1.5 gola, czyli od wyniku ostatecznego odejmuje faworytowi 1.5 gola lub przypisuje ów 1.5 gola słabszemu zawodnikowi. Mecz się skończył 3:1 dla Barcelony, ale handicap narzucał +1.5 gola dla słabszego, co jak wyżej było wspomniane, więc nasz wirtualny wynik to 3:2.5 – Barcelona wciąż wygrywa, ale kurs na taki zakład jest wyższy niż w przypadku standardowego 1/X/2.

BTTS/obie drużyny strzelą

BTTS to skrót od „both team to score” czyli po polsku „obie drużyny strzelą” – nic więc trudnego, zakładamy się czy obie drużyny strzelą gola czy też nie, odnosi się najczęściej do piłki nożnej ze względu na relatywnie niskie wyniki w stosunku do innych sportów, gdzie zdobycie punktów jest 100% pewne (np. koszykówka)

Zakłady na dokładny wynik

Jest to bardzo szeroki rodzaj zakładów, bo dotyczy wielu sportów. Możemy obstawić dokładny wynik na mecz piłki nożnej (np. 2-1), na wynik w setach w tenisie (np. 2-0), wynik w setach w piłce ręcznej (np. 3-2). Jest to bardzo łatwy do zrozumienia zakład, ale ciężki do wytypowania, z tego względu najczęściej charakteryzuje się wysokimi kursami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here