Od 2017 roku obowiązują znowelizowane przepisy ustawy hazardowej i dotyczą one także funkcjonowania firm bukmacherskich w Polsce. Uregulowano także kwestię dotyczącą oferowania zakładów bukmacherskich przez internet.

Czym jest ustawa hazardowa i podatek od gier?

Ustawa hazardowa określa także podatki, które muszą być odprowadzane od zakładów bukmacherskich. Zgodnie z obowiązującym prawem, zakłady podlegają dwóm różnym podatkom, z tym, że jeden z nich dotyczy wszystkich zakładów, a drugi tylko tych z wysoką wygraną lub graną za wysoką stawkę. Ustawa hazardowa określa podatek od gier, który wynosi 12% i który dotyczy m.in. wszystkich zakładów bukmacherskich.

Podatek jest pobierany niezależnie od kwoty ją stawiamy na zakład i kursu na zdarzenie. Podatek ten jest pobierany jednak nie od wygranej, a od kwoty, którą gracz stawia na zakład i właśnie postawiona kwota pomniejszona o 12% jest mnożona przez kurs zdarzenia. Z kolei drugi podatek dotyczy tylko wysokich wygranych i jest to podatek dochodowy, który jest pobierany od całej wygranej, która przekracza kwotę 2280 zł. Podatek ten wynosi 10%. Oba podatki są pobierane i odprowadzane przez firmy bukmacherskie, a gracz ma jedynie obowiązek wykazać w deklaracji podatkowej kwotę podatku dochodowego, która została odprowadzona przez bukmachera.

Nie masz konta w LV BET? Konto możesz założyć na www.lvbet.pl

Gdzie typować legalnie?

Obecna wersja ustawy hazardowej ściśle określa działanie firm bukmacherskich. Zgodnie z prawem, bukmacher oferujący zakłady na terenie Polski, powinien posiadać odpowiednią licencję od Ministerstwa Finansów oraz spełniać kilka wymagań. Obecnie w Polsce działa dziewięć legalnych bukmacherów- posiadają oni licencję, mają siedzibę w Polsce oraz odprowadzają opisane podatki w naszym kraju. Zgodnie z ustawą, bukmacherzy muszą spełniać dodatkowe kryteria, jeśli chcą oferować zakłady nie tylko w punktach naziemnych, ale też przez internet.

W takim wypadku bukmacher musi posiadać stronę internetową, której rozszerzenie to „.pl”, a dodatkowo numer licencji musi znajdować się na tej stronie. Od lipca 2017 roku istnieje także tzw. rejestr domen zakazanych, który jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Każdy może sprawdzić, czy strona na której chcemy założyć konto jest legalna. Każdy gracz powinien to zrobić przed rozpoczęciem gry, ponieważ odpowiedzialności karno-skarbowej podlega zarówno bukmacher, który działa bez licencji, jak również osoba, która korzysta z usług takiej firmy (grzywna dla takiego gracza może wynieść nawet 3,2 mln zł).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here