Z pewnością nie raz zdarzyło Ci się kupić ręcznie robioną biżuterię i wytrzymała ona znacznie dłużej niż biżuteria produkowana przemysłowo, którą posiadałeś, dzieje się tak dlatego, że proces produkcji ręcznie robionej biżuterii jest znacznie bardziej staranny, a użyte materiały są wyższej jakości. Tutaj zamierzamy wyjaśnić proces produkcji.
Techniki
Istnieje wiele technik podczas wykonywania ręcznie robionej biżuterii, dużo będzie też zależało od rodzaju biżuterii, która ma być wykonana, ponieważ nie jest tym samym robieniem kolczyków, co naszyjników. Najczęściej spotykane techniki to:
Odlewnie
Pierwszym krokiem do stworzenia biżuterii jest stopienie metalu, który ma być użyty, aby nadać mu pożądany kształt. Najczęściej spotykane materiały w biżuterii to srebro, złoto, rod… po stopieniu metalu, który ma być użyty, należy go pozostawić do ostygnięcia.
Walcowanie
Kolejnym etapem po odlewaniu jest walcowanie, w tym procesie za pomocą maszyny wykonuje się arkusze lub druty z metalu, który ma być wykorzystany. Po uzyskaniu arkuszy, metal przekształca się w filamenty, dzięki temu, że metale stosowane w jubilerstwie są plastyczne.
Powiązany artykuł: Tworzenie biżuterii DIY – ciekawa rozrywka dla dzieci w każdym wieku
Frywolitka
Po zalaminowaniu metalu, kolejnym krokiem jest wykonanie frywolitki. W tym celu zalaminowane włókna będą musiały zostać pocięte, aby mieć niezbędne wymiary do ich późniejszej transformacji.
Spawanie
Proces ten służy do łączenia elementów poprzez zastosowanie ciepła i punktu spawania. Aby móc idealnie zespawać elementy, należy najpierw przeszlifować i oczyścić powierzchnię przeznaczoną do spawania.
Wykończenie
Jest to ostatni i najważniejszy etap, ponieważ po tym kroku biżuteria będzie miała swój ostateczny wygląd. Na tym etapie wykonuje się kilka czynności:
- FILCOWANIE: polega na tym, że za pomocą pilnika usuwamy chropowatość elementu, aby nadać mu czystsze wykończenie.
- SZLIFOWANIE: po opiłowaniu elementu, będzie on szlifowany, aby nadać mu bardziej doskonałe wykończenie.
- POLEROWANIE: po oszlifowaniu elementu należy go wypolerować, czynność ta wymaga dużej precyzji i staranności, ponieważ po wypolerowaniu metal uzyska ostateczny kolor użytego metalu, czy to będzie złoto, srebro… Jeśli biżuteria posiada kamień szlachetny, proces polerowania będzie trwał dłużej.
- CZYSZCZENIE: ostatnią czynnością do wykonania będzie czyszczenie biżuterii, aby była gotowa, poprzez ten proces następuje wyeliminowanie wszystkich substancji , takich jak oleje lub smary.
Biżuteria ręcznie robiona występuje w niezliczonych rodzajach, najbardziej powszechne są naszyjniki i kolczyki, ale na tym nie koniec. Jeśli chcesz kupić biżuterię handmade, podczas rozmowy z rzemieślnikiem poproś go o pokazanie wszystkich modeli, które wykonuje, na pewno Cię zaskoczy.