Perły to wyjątkowe i ekskluzywne kamienie szlachetne, które mają ogromną wartość, ponieważ tylko one pochodzą od żywej istoty. Ale jak właściwie powstaje perła? Istnieje wiele mitów na temat pochodzenia i powstawania tego zjawiska, które zostało zbadane przez nurków i naukowców.
Co to są perły: pochodzenie i rodzaje
Perły są jednymi z najcenniejszych i najbardziej cenionych kamieni szlachetnych na naszej planecie. Są one bardzo wyjątkowe, ponieważ powstają wewnątrz białej tkanki mięczaka.. Ponieważ pochodzą od żywej istoty, żadna perła nie jest taka sama i może się różnić w zależności od obszaru, w którym została zebrana. Zmienia się jej kolor, rozmiar lub kształt, dając początek różnym rodzajom pereł, takim jak:
- Perły morskie.
- Perły rzeczne.
- Białe perły.
- Czarne perły.
- Okrągłe perły.
Czy jednak we wszystkich mięczakach możemy znaleźć perły? Odpowiedź brzmi: nie. Perły powstają zazwyczaj u małży, czyli mięczaków posiadających dwie muszle, takich jak ostrygi i małże.
Jak powstają perły?
Perły powstają u tych mięczaków, do których przeniknął czynnik zewnętrzny, czy to fragment muszli, ziarnko piasku, czy pasożyt. Mięczak instynktownie pokrywa tę cząstkę nacrem, substancją złożoną z węglanu wapnia, wody i materii organicznej. Ta metoda naturalnej ochrony mięczaka przed ciałem obcym daje początek perłom naturalnym, które w rzeczywistości są cystami gąbczastymi.
Od 1893 roku to naturalne zjawisko doprowadziło do możliwości tworzenia pereł poprzez hodowlę, ponieważ monitorując proces, można było wprowadzić do mięczaka, poprzez delikatne nacięcie, środek drażniący, co skutkowało powstaniem tego szlachetnego kamienia. Dziś prawie wszystkie perły na rynku są hodowlane. Perły naturalne są bardzo trudne do znalezienia i niezwykle drogie. Czy zaskoczyły Cię te informacje? W https://www.naturim.pl znajdziesz więcej fascynujących faktów z życia dzikiej fauny i flory.
Jak hoduje się perły?
Tworzenie pereł przy udziale człowieka odbywa się poprzez hodowlę dużej ilości larw ostryg, które żywią się fitoplanktonem, aż do momentu rozwinięcia się w małego mięczaka. Następnie są one przenoszone do morza w specjalnych klatkach, które mają zapewnić im przetrwanie przez dwa lata. Po tych dwóch latach rozpoczyna się druga faza tworzenia perły: nukleacja.
Zbieranie pereł
Po kilku miesiącach, kiedy ostryga wytworzyła już warstwy gorsetu izolującego czynnik zewnętrzny i stwardniała, perła jest gotowa do zbioru. Czas produkcji perły wynosi zazwyczaj około 3,5 roku. Jest to bardzo powolny proces. Ponadto, mimo że ostrygi traktowane są z wielką troską, tylko 5 % z nich przeżywa i jest w stanie dostarczyć pereł.