Styl hippie stał się inspiracją dla wielu projektantów. Pomimo upływu czasu wciąż widać jego wpływ na aktualne trendy. Wyjątkowy i ponadczasowy powraca we współczesnych stylizacjach. Oryginalny print, naturalny materiał i luźny krój, to jego znak rozpoznawczy.
Ruch hippisowski powstał w drugiej połowie lat 60. i początku lat 70. XX wieku. W tamtym czasie młodzi ludzie i wyznawcy nowej hippisowskiej ideologii, manifestując swój bunt przeciw tradycji i zastanym normom m.in. rodzinie, pracy czy szkole wykreowali nowy, specyficzny gatunek mody – styl hippie. Na przestrzeni lat styl ten ewoluował, jednak niektóre elementy pozostały niezmienione i możemy je spotkać w obecnych trendach.
Styl hippie, typowe elementy
Inspiracją dla stylu hippie były tradycyjne stroje noszone przez hindusów oraz północno i południowoamerykańskich Indian. Szerokie rękawy, delikatne przezroczyste i kolorowe tkaniny, długie powłóczyste tuniki to ubrania charakterystyczne dla grup etnicznych zamieszkujących północną i południową Amerykę. Hipisowskie ubrania barwione starożytną techniką „tie-dye” charakteryzowały się śmiałymi wzorami i jasnymi rozmytymi kolorami.
Popularny krój spodni o rozszerzonych od dołu nogawkach określanych mianem dzwonów, na stałe wpisał się w modę i jest lansowany co jakiś czas przez kolejnych projektantów. Spodnie uszyte z kolorowej tkaniny lub jeansu często były postrzępione przy nogawkach i posiadały liczne przetarcia. Alternatywą dla długich spodni były postrzępione jeansowe szorty. Poszarpane szorty stały się kultową częścią garderoby i są obecne niemal w każdej szafie nastolatki.
W stylu hippie są też długie powłóczyste i kolorowe spódnice zdobione cekinami, frędzlami lub koronkową wstawką. Ta część garderoby wzorowana była na barwnych cygańskich spódnicach. Rozpoznawalnym strojem dla tej grupy były też luźne kwieciste bluzki z szerokimi rękawami i indiańskie poncza. Na głowach noszono bandany i przyciskające włosy opaski z rzemyka z kolorowym piórem lub kwiatem.
Akcesoria w stylu hippi
Lennonki (charakterystyczne okrągłe okulary wylansowane przez słynnego beatlesa -Johna Lennona) to obowiązkowy dodatek do stroju w tym stylu. Hipisowski styl życia zakładał brak stałego miejsca zamieszkania, dlatego też dużą popularnością cieszyły się wielkie torby wykonane ze skóry lub naturalnej wzorzystej tkaniny, do których można było spakować cały dobytek. Torby zdobione frędzlami i kolorowymi nićmi dobrze korespondowały z butami na koturnach i grubych platformach oraz letnimi sandałkami – rzymiankami.
Styl hippie to także biżuteria noszona na szyi, przegubach dłoni i na nogach. Ozdoby wykonywane były z muszelek, koralików, półszlachetnych kamieni takich jak agat, ametyst, opal czy onyks. Podwieszana na rzemykach tania biżuteria często wykonywana była samodzielnie. Hipisi wyznawali zasadę samowystarczalności i sami starali się zaspokajać własne potrzeby.
Szalona moda z lat siedemdziesiątych przetrwała pomimo upływu czasu. Kolorowa i ponadczasowa inspiruje kolejnych twórców i ma wpływ na stroje, które dzisiaj nosimy. Feeria barw, ciekawych printów i nietuzinkowych dodatków sprawia, że każdy odnajdzie tam cząstkę siebie.